Online magazín o tom, jak ušetřit a inspirovat se ve světě energií

Aktuálně čtete

Nejen úspora nákladů aneb 7 důvodů, proč se vyplatí investovat do trvale udržitelných zdrojů
2 min 2844
9.1.2017 / jas / 2 min. čtení

Nejen úspora nákladů aneb 7 důvodů, proč se vyplatí investovat do trvale udržitelných zdrojů

Nejen úspora nákladů aneb 7 důvodů, proč se vyplatí investovat do trvale udržitelných zdrojů
Trvalá udržitelnost je po celém světě skloňována ve všech pádech, nejčastěji pak v souvislosti s ochranou přírody. Mnoho z nás už se setkalo s pojmy jako šetrné nakládání s odpady, recyklace materiálů, rekuperace. Všechny s trvalou udržitelností souvisejí. Prim ale v tomto ohledu jednoznačně hrají obnovitelné zdroje energie (OZE). Pojďme se podívat na to, proč je trvalá udržitelnost pro české společnosti zajímavá.

Trvalou udržitelnost můžeme chápat jako závazek společnosti k tomu, předat další generaci životní prostředí minimálně ve stejné kvalitě, v jaké jej známe dnes. Celá věc má ovšem i svůj ekonomický rozměr. Tady je sedm důvodů, proč do trvalé udržitelnosti nějakým způsobem investovat.

1.

Investice do obnovitelných zdrojů = budoucí úspora nákladů 

Pokud chcete získat levnější energii a díky tomu teď i v budoucnu spořit náklady, investujte do obnovitelných zdrojů – slunce, voda či vzduch. Ty jsou totiž nevyčerpatelné. Energetika, která je v současnosti postavená do značné míry na konvenčních palivech, jako jsou plyn nebo uhlí, je náchylná k cenovým výkyvům.  Důvodem je právě omezené množství tradičních zdrojů.  Investicí do OZE tak můžete snížit budoucí náklady společnosti na spotřebovanou energii.

Snižovat náklady lze ale například také zodpovědným přístupem k odpadům. Díky recyklaci se mohou jednotlivé složky odpadu prodat do sběru nebo dalším firmám, které je využívají jako surovinu pro další výrobu. Zajímavý je příběh společnosti Silon, která kdysi dala jméno dámským punčochám, dnes těží ze zpracování plastového odpadu.

2.

Rychlá návratnost

Podle Energetického regulačního úřadu se návratnost u OZE (větrné, solární, vodní a bioplynové elektrárny) i díky subvencím pohybuje mezi 12 až 15 lety.  Naproti tomu životnost například solárních panelů výrobci většinou uvádějí až kolem 25 let, téměř dvojnásobek návratnosti.

3.

Stabilita návratnosti 

Trvale udržitelné projekty čím dál častěji zajímají státní správu, která je ve velkém míře subvencuje.  Z poslední doby jde například o podporu elektromobility v řadě zemí včetně Česka. Třeba Ministerstvo životního prostředí nedávno vyhlásilo dotační program, díky kterému mohou obce a kraje dostat příspěvek na nákup elektromobilů a v rámci Národního plánu čisté mobility se chystají další podpory. 

Subvence se v nemalé míře týkají také OZE. Podle Mezinárodní agentury pro energii jen v roce 2015 inkasovali provozovatelé ekologických elektráren celkové dotace ve výši 120 miliard dolarů.  Důležité je i to, že nedochází k častým změnám výkupních cen (zafixování až na 20 let). Parametry návratnosti jsou tedy dopředu čitelné, což platí pro všechny projekty podporované státem.

4.

Snazší získání úvěru 

Pokud nemáte dostatek finančních prostředků na pořízení si některé z nových technologií, nemusíte zoufat. Vzhledem ke stabilitě výkupních cen a rychlé návratnosti budete mít při vyjednávání bankovního úvěru zvýhodněnou pozici (stabilní příjem = stabilní splátky). A to samé platí i v případě, že byste si chtěli vyjednat i pojištění celého byznysu.

5.

Nezávislost 

Často dnes slýcháváme o energetické bezpečnosti. Vystavěním si vlastní fotovoltaické, větrné nebo bioplynové elektrárny, si zajistíte, minimálně částečnou, energetickou nezávislost.  Příkladem může být datové centrum Kokura společnosti Seznam.cz v Praze. Jeho střešní fotovoltaická elektrárna sice nepokryje náročný provoz serverů, k energetické soběstačnosti administrativní budovy ale stačí. I to žene ceny akcií firem, které se výrobou energie z přírodních zdrojů zabývají, nahoru. Pokud tedy nechcete projít investicí ve smyslu výstavby, můžete investovat alespoň na burzovním parketu.

6.

Zákazníci na to slyší

Spotřebitelé čím dál častěji zkoumají, kde, z čeho a s jakou ekologickou stopou je zboží, které kupují, vyrobeno. Zajímá je i postoj výrobce k sociálním otázkám, jako jsou pracovní podmínky v provozovnách výrobce. 

Typickým příkladem firem bojujících s reputací svých výrobků a důvěrou zákazníků jsou oděvní značky využívající levnou pracovní sílu zemí třetího světa. Z poslední doby pak můžeme připomenout emisní skandál automobilky VW, který pro automobilku trhu v USA znamená reálný ekonomický problém. Zkrátka, postoj k trvalé udržitelnosti ovlivňuje dobré jméno společnosti, a to zase ovlivňuje dlouhodobé postoje spotřebitelů.

7.

Šetrnost k přírodě

Posledním, ale neméně důležitým důvodem je životní prostředí. Přispět můžeme všichni. Při obnově vozového parku, nebo pořízení svého osobního vozu, zvažte alternativní pohony, CNG nebo rychle se rozvíjející elektromobilitu. Už jsme zmínili třídění a recyklací materiálů, ekologické a nákladově zajímavé může být využití zpětného získávání tepla, rekuperace. Ve všech provozech se méně či více spotřebovává voda, zodpovědné nakládání s ní je proto zásadní a řada společností si to uvědomuje. Například před dvěma lety se právě k šetrnému nakládání s vodou ve společném memorandu přihlásilo několik velkých firem v Česku jako je ŠKODA AUTO, pivovar Heineken nebo Plzeňský Prazdroj.

TIP

Spočítejte si výhodnost CNG jako alternativního pohonu na www.eon.cz/cng. Na stejném odkaze se zároveň dozvíte víc o CNG stanicích a CNG vozech. Pro více informací nás také můžete kontaktovat!

Nejlepší články e-mailem