Online magazín o tom, jak ušetřit a inspirovat se ve světě energií

Aktuálně čtete

Qualcomm: Chytrá města ušetří za energie, umělá inteligence musí být energeticky efektivní
1 min 1940
5.9.2018 / ela / 1 min. čtení

Qualcomm: Chytrá města ušetří za energie, umělá inteligence musí být energeticky efektivní

Qualcomm: Chytrá města ušetří za energie, umělá inteligence musí být energeticky efektivní
Nová doba digitální mění i oblast udržitelného rozvoje – i zde začínají kralovat technologické společnosti. Příkladem je americký výrobce telekomunikačních zařízení a softwaru Qualcomm, který vyvinul inteligentní systém pro monitoring spotřeby a využití energie v chytrých městech a intenzivně pracuje na snižování energetické náročnosti umělé inteligence.

Monitorování a řízení elektrických systémů ve městech a obytných budovách v reálném čase je pro vývojáře komplexním úkolem, který není snadné vyřešit. Centralizovat a vyhodnocovat datové výstupy z nejrůznějších zařízení, jako jsou elektrická vedení a solární elektrárny, může být obtížné. Pro chytrá města, propojená prostřednictvím digitálních technologií, to však bude nutností.

Chytré sítě budou šetřit energii

„Naše výpočetní a síťová řešení jsou navržena tak, aby usnadňovala sledování a správu energie v reálném čase, pomáhají městům snižovat emise a šetří peníze,“ uvádí Qualcomm. Díky softwaru Qualcomm Intelligent Energy Management spolu jednotlivé součásti energetického systému komunikují prostřednictvím existující bezdrátové sítě, takže není nutné budovat speciální komunikační síť.

Qualcomm

Městům nabízí Qualcomm nejen brány pro správu energie, elektroměry nebo inteligentní měřicí uzly, ale také řadu chytrých energetických technologií. Využívá přitom svých průkopnických řešení, jako je třípásmová wi-fi, pokročilé funkce Bluetooth, které umožňují propojení s každou aplikací, nebo integrovaný globální navigační satelitní systém (GNSS) pro přesné určování polohy v rámci energetických řešení chytrých měst.

Nejen do řady průmyslových odvětví, ale i do hospodaření měst s energií se podle Qualcommu promítne evoluce LTE IoT. Tímto termínem označuje společnost svou vizi postavenou na využití technologie 5G, páté generace bezdrátových systémů. LTE IoT (Internet of Things – internet věcí) poskytuje podle Qualcommu platformu pro připojení širokého spektra spotřebitelských, podnikových a průmyslových aplikací, které umožňují strojům, zařízením, senzorům a objektům spolehlivě a bezpečně se připojovat a komunikovat prakticky kdekoliv a nepřetržitě.

Jak na energeticky účinnou UI?

Propojení ohromného množství zařízení díky umělé inteligenci (UI) však bude klást vysoké nároky na spotřebu energie. „Energetická účinnost je jednou z našich hlavních oblastí výzkumu,“ píše ve svém srpnovém blogu Max Welling, viceprezident Qualcommu zodpovědný za technologie. Vývojáři nyní hledají energeticky účinné UI algoritmy, s nimiž jde ruku v ruce vývoj konstrukce energeticky účinného hardwaru. Welling je přesvědčen, že kvalita algoritmů UI se brzy bude měřit množstvím informací, které budou schopny poskytnout za jeden joule energie. „Široká ekonomická životaschopnost vyžaduje energeticky účinnou UI, protože hodnota vytvořená umělou inteligencí musí překročit náklady na provoz služby,“ objasňuje viceprezident.

Qualcomm 2

Inspirací je lidský mozek

Další nároky na energetickou účinnost umělé inteligence kladou uživatelé lehkých mobilních zařízení, ať už jde o rychlost zpracování rostoucího objemu dat, zachování přijatelných tepelných parametrů nebo životnost baterie. Tyto požadavky se ale týkají i jiných segmentů, jako jsou autonomní automobily, drony a roboty. Umělé neuronové sítě jsou stále složitější, avšak ohledně řešení jejich energetické náročnosti zůstává Max Welling optimistou. „Nadějí a inspirací, že vše můžeme dělat mnohem lépe, je pro nás lidský mozek, protože je stokrát výkonnější než současný digitální hardware.“

Nejlepší články e-mailem