Online magazín o tom, jak ušetřit a inspirovat se ve světě energií
17.9.2018 / wac

Rostoucí ceny elektřiny nemusí ustát menší dodavatelé. Jejich klienty jistí velcí hráči

Rostoucí ceny elektřiny nemusí ustát menší dodavatelé. Jejich klienty jistí velcí hráči
Ceny elektřiny prudce rostou. Stále více českých domácností dostává v těchto dnech oznámení o zdražování. Dodavatelé dlouho s cenami nehýbali - alespoň ne nahoru. Naopak v posledních letech spíše zlevňovali. Nyní však připouštějí, že nemají jinou možnost. Velkoobjemové ceny šly prudce nahoru a jsou nejvyšší od roku 2012. Obchodníci s energiemi proto plošně zdražují.

1.

Proč rostou ceny elektřiny

Důvodů, proč ceny elektřiny v poslední době výrazně vzrostly, je několik. Tím hlavní je drahé černé uhlí. Z něj se v Evropě vyrábí zhruba polovina elektřiny. A díky oživení globální ekonomiky po uhlí výrazně vzrostla poptávka. Vysoký zájem se okamžitě promítl do cen.

Svou roli však hrají také přísnější požadavky na ochranu životního prostředí. Uhelné elektrárny musejí platit stále více za takzvané emisní povolenky. Ty si kupují proto, aby mohly v rámci výroby elektřiny vypouštět do ovzduší oxid uhličitý, který vzniká při spalování. Odborníci očekávají, že ceny povolenek i nadále porostou, a to minimálně do roku 2020. Stejně tak předpokládají, že porostou i ceny samotné elektřiny.

2.

Koho se zdražení dotkne a jak mu předejít

Elektřinu již zdražili všichni velcí hráči na trhu. Zpravidla jde o nárůst v rámci několika jednotek procent. Domácnosti s vyšší spotřebou tak mohou ročně zaplatit až o tisíce korun více. Výrazně více se však zdražování cen promítne do chodu českých firem. Velké průmyslové podniky ročně spotřebují elektřinu až za stovky milionů korun. Do spotřeby se jim navíc letos promítnou horké letní dny – kvůli nim musely tuzemské firmy ve větší míře klimatizovat své prostory, což jim zvýší finální náklady.

Přestože jdou však ceny elektřiny nahoru a jejich růst podle odborníků jen tak neskončí, zákazníci můžou zdražování předejít. Cenu u dodavatele je možné zafixovat až na tři roky. Zdražení se tak dotkne v první řadě těch lidí, kteří nemají cenu zafixovanou či jim v těchto dnech fixace končí.

3.

Menší firmy mohou zkrachovat

Právě na fixaci však již začali doplácet ti obchodníci s energiemi, kteří před několika lety špatně odhadli vývoj cen. Jen v roce 2016 takto zkrachovalo či zcela přerušilo dodávky celkem šestnáct dodavatelů. Důvodem bylo právě nečekané zdražení elektřiny na burze. Podobný trend by se podle některých odborníků mohl opakovat i letos. Na konci srpna Energetický regulační úřad uvedl, že byl prohlášen konkurz na majetek společnosti One Energy & One Mobile. Společnost měla více než 20 tisíc klientů, které získala během relativně krátké doby.

Podobných případů může přibývat. Menší obchodníci s energiemi v posledních letech těžili z nízkých cen elektřiny. Ve snaze přetáhnou velkým hráčům klienty někteří podepisovali se zákazníky smlouvy za nízké ceny, které jim navíc zafixovali i na několik let dopředu. Tímto způsobem se však firmy mohly samy dostat do pasti. Strategie některých totiž spočívá v tom, že na burze nenakupují elektřinu pro celou spotřebu, kterou mají s klienty nasmlouvanou, ale doufají, že ceny klesnou, aby mohly ještě ušetřit. Ve chvíli, kdy však ceny energií výrazněji vzrostou – musí ji následně nakupovat dráž, než za kolik ji prodávají. Tím pádem se dostávají do ztráty, což může vést v případě firem, které nemají dostatečně silný kapitál, až k bankrotu.

4.

Velcí dodavatelé změnu ustojí – podrží klienty zkrachovalých společností

Ve výhodě jsou v tuto chvíli velcí dodavatelé. Především pak ti, kteří disponují vlastní distribuční soustavou. V případě elektřiny jsou to společnosti ČEZ, E.ON a Pražská energetika. A jsou to zpravidla právě tyto firmy, které se v případě krachu menších obchodníků postarají o jejich klienty, kteří se bez vlastního zavinění ocitli bez dodavatele. V Česku plní zmíněné tři společnosti funkci takzvaného dodavatele poslední instance. Díky tomu zákazník zkrachovalé firmy automaticky přejde k jednomu z velkých hráčů, díky čemuž mu nehrozí, že by se náhle ocitl bez elektřiny či plynu. Musí se však smířit s tím, že za takovéto situace přijde o výhodně nasmlouvané ceny, byť mu je zkrachovalý dodavatel přislíbil fixovat na několik let dopředu.

 

Nejlepší články e-mailem