Online magazín o tom, jak ušetřit a inspirovat se ve světě energií

Aktuálně čtete

Z pohledu úspor není nic lepšího než LED
1 min 5351
22.1.2018 / mac / 1 min. čtení

Z pohledu úspor není nic lepšího než LED

Z pohledu úspor není nic lepšího než LED
Česká společnost Light Works zastupuje na tuzemském trhu několik renomovaných značek designových svítidel, jako je katalánský výrobce Marset, dánský Lightyears, německá Bega a Limburg nebo portugalský Delightfull. Ovšem jak říká Sára Maletičová, jednatelka a marketingová manažerka Light Works, ambice firmy jsou větší než pouhý prodej: „Ačkoliv osvětlení zásadně ovlivňuje vnímání interiéru i to, jak se v něm cítíme, jeho funkčnost se u nás stále moc neřeší. A to se snažíme různými cestami změnit.“

1.

Kde vnímáte největší rezervy v informovanosti?

Nejzásadnější je absence povědomí o tom, jak moc nás světlo ovlivňuje. A také že vůbec existuje velmi komplexní obor, který se správným osvětlením zabývá. Zrak se totiž dokáže přizpůsobit obrovské škále světelných podmínek v dobrém i špatném významu a upozorní nás teprve ve chvíli, kdy nastane mezní situace. Lidé například netuší, že špatné osvětlení může zapříčinit třikrát rychlejší nástup únavy.

Proto pořádáme vzdělávací semináře pro architekty a pracujeme také s budoucími odborníky. Každý semestr u nás probíhají přednášky pro studenty UMPRUM, kteří mají osvětlení jako samostatný předmět, a dále pak pro studenty architektury ČVUT. Během roku pořádáme řadu dalších přednášek pro architekty a designéry, kteří jsou našimi spolupracovníky.

2.

Vaše společnost působí na trhu čtyři roky. Co považujete za dosavadní největší úspěch?

Nejvíce nás těší spokojení klienti, kteří se na nás opakovaně obrací a doporučují naše služby dál. Nejsme však zaměřeni pouze na rezidenční projekty, ale díky týmu odborníků realizujeme i osvětlení kancelářských prostor – například pro firmu Avast nebo finanční skupinu RSJ, a rovněž těch veřejných, jako jsou kavárny a restaurace.

3.

Jaké trendy panují v kancelářském a průmyslovém osvětlení?

Jednoznačně jde o používání LED světelných zdrojů.

Firmy se bohužel mnohdy snaží napasovat LED do svítidel vyvinutých pro jiné zdroje (např. zářivek), čímž zapříčiní výrazně nižší kvalitu osvětlení a zároveň se připraví o cenné vlastnosti LED zdrojů, jako jsou měrný výkon nebo životnost.

Pokud je ovšem svítidlo navrženo pro LED, výhody tohoto zdroje lze využít velmi efektivně. V osvětlení kanceláří jde například o návrat ke smíšenému osvětlení, kde optimální stav zajišťuje nastavení správných hodnot přímého a nepřímého osvětlení.

Lightworks

4.

Na jakých „nesprávných místech“ firmy šetří?

Na kvalitě LED zdrojů, potažmo kvalitě svítidel s LED zdrojem. U LED je nejdůležitější kvalita vyzařovaného spektra, tzv. index barevného podání – Ra (CRI). Ukazuje se, že dosavadní požadavek norem na Ra min 80 pro vnitřní prostory, je pro LED nedostatečný. A tady nastává problém: proč by měl někdo platit víc (za zdroj s Ra větším než 90), když to normy nepožadují? Přitom rozdíl výrazně ovlivňuje naši „světelnou“, a tudíž i psychickou pohodu.

5.

Existují ještě nějaké další energeticky úsporné technologie, které by neměly uniknout pozornosti těm, kdo chtějí provozovat moderní kanceláře?

Z pohledu úspor světelných zdrojů nikoliv. Současně dodávané LED zdroje, tedy svítidla s LED zdroji, dosahují běžně měrný výkon 100 lm/W i více. Dalších úspor lze dosáhnout instalací inteligentních regulačních systémů, které jsou efektivní právě v případě větších instalací, tedy kanceláří nebo průmyslových prostor. Co se týče domácností, tam je taková regulace zajímavá spíš s ohledem na komfort ovládání, nikoliv pro dosažení další výrazné úspory.

TIP

Posviťte si na práci úsporněji! Na www.eon.cz/osvetleni najdete referenční projekty, u nichž dosahujeme průměrné úspory 63 % nákladů na osvětlení a návratnosti kolem 3 let. Nezávaznou poptávku nám můžete zaslat prostřednictvím jednoduchého formuláře na téže stránce. 

 

Nejlepší články e-mailem